Novinky
Sem vložte podnadpis

Duben 2018

Začíná nová sezóna, hurá do monterék, rukavic a jedeme dál...Jarní úklid, plení, sázení, okopávání, práce s kameny, k tomu znovu dosadit asi 100 vyplavených hlav česneku. Díky starostovi Vřesovic máme kompost plnou fúru, avšak cca 200m od místa určení kvůli blátu na přejezdové části pole, takže ho převážíme v kolečkách, zvklatiňujeme hlínu na česnekovém políčku a zakládáme nový bylinkový a okrasný záhon. Opět přichází naše oblíbená kopací hra - "kořeny ze země ven". A jednou jsem si dal jako nášup i večerní obbkopávání i s čelovkou :) Prostě chybí ruce a práce nad hlavu - ryhle najeté jaro připomínající květen-červen...

PODĚKOVÁNÍ

Srdečné díky Daně Slezáčkové za podporu 8.000 Kč z benefiční jógy na provoz Farmy sen, kterou cvičí v Žadovicích. Zatím jsme za 2.000 Kč koupili krásné nové zelené kolečka na trávu i hlínu.  

Srdečné díky Ireně Malichové za nákup speciální travní směsi na pozemek. Nakoupeno u domácích pěstitelů a odborníků na dané téma.

Srdečně díky Andreii Klofáčkové za plnou sklenici semínek - dýně máslová a hokaido. Zkusíme to rozjet :)

A v neposlední řadě řádné moravské poděkování panu starostovi Vřesovic :) Naša první mirabelkovica, vyteklo 9 litrů, tož litr do rodin pracantů a zbytek přátelům - partnerům. Příště bude aj na marméládu.

Březen 2018

SKUPINOVÁ PRAVIDLA SPOLUPRÁCE - FARMA SEN 2018

Většinu již zavádíme v praxi postupně několik let, přidáváme nové a vybrušujeme...

 • Začínáme komunitním kruhem - sdílíme své pocity, názory, zážitky.
 • Když nechci, nemám náladu, nemusím nic říkat.
 • Nasloucháme ostatním a necháme je domluvit.
 • Respektujeme odlišné názory druhých.
 • Chováme se k sobě přátelsky, s důvěrou a pomáháme si.
 • Když něco potřebujeme, tak si o to slušně řekneme (prosíme, děkujeme).
 • Mluvíme každý za sebe, ne za skupinu ("já si myslím, cítím, potřebuji, přeji...).
 • Učíme se omluvit za chyby a ocenit se za to, co se povedlo.
 • Pracujeme, abychom se naučili nové dovednosti a skupinové spolupráci.
 • Chováme se zodpovědně k sobě, skupině i okolní přírodě.
 • Chráníme zdraví vlastní i svých bližních.
 • Druhým se škodolibě neposmíváme, neshazujeme, neponižujeme.
 • Nemluvíme sprostě a neubližujeme si.
 • Nebereme ostatním věci bez dovolení.
 • Když jsme nemocní, jsme doma a léčíme se. Sdílení nemocí do týmu nepatří.
 • Za porušení pravidel - více práce, fyzické cvičení, méně výhod.

Pozn. Pravidla se vytvářejí na základě návrhů členů skupiny (některá vznikla před třemi lety v Praktické škole) a návrhů obecných pravidel pro týmovou spolupráci a pravidel komunitního kruhu.

Únor 2018

Chce to čas...Čas na klid, rozmyšlenou co a jak dál. Když přeskočím období přmítání, mám potřebu publikovat tyto klíčové novinky v podobě návrhu jízdního řádu na nový rok 2018.

FARMA SEN - Jízdní řád 2018

Provozovatel: Jeskynní tep z.s. - FARMA SEN z.s. (v přepisu).

Odpovědná osoba: Mgr. Zdeněk Vilímek (statutární zástupce, koordinátor činností a terénní pracovník) - 776 862 608, z.vilimek@gmail.com

!!! Pro 2018 nabíráme na FARMU SEN max. 3 dospělé lidi s mentálním postižením, kteří jsou schopni a ochotni manuálně pracovat. Prozatím každé úterý, další den v týdnu může nabídnout kolegyně Mgr. Andrea Kalivodová a její muž Jirka Kramár v Násedlovicích - parádní pracovní a společenské vyžití na krásném místě - domeček na kopci s výhledem na krajinu.

Hlavní činností zapsaného spolku FARMA SEN z.s. bude od r.2018 podpora pracovních a společenských příležitostí pro dospělé lidi s mentálním a kombinovaným postižením.

ORGANIZAČNÍ INFORMACE

 • Provoz na pozemku DUBEN, KVĚTEN, ČERVEN, ZÁŘÍ, ŘÍJEN, LISTOPAD - každé úterý 8.30 - 14.30 (možno přijet i na 9.30). ČERVENEC a SRPEN operativně dle domluvy - brigády. Vždy v pondělí přijde sms - info zda setkání platí, co budeme případně dělat apod. Prozatím provoz jednou týdně. Druhý den v týdnu nabízí Andrejka s Jirkou v Násedlovicích - máte-li zájem, dohodněte se přímo s nimi.
 • Navazující kroužek DDM Kyjov Šikulové do konce května 15-18h (odvoz autem zajištěn). Pokračování od září v jednání, nyní do konce května.
 • Sraz vždy na pozemku nebo u obchodu ve Vřesovicích (když budeme vařit), všichni cestu znají. Kdo bude potřebovat pomoc, domluvíme se operativně - odvoz, čekání na zastávce. Bude uvedeno v sms.
 • S sebou pracovní oblečení (možno nechat v maringotce) a pevnou obuv (+gumáky), jídlo na celý den (možno ohřát či ogrilovat na ohni), chuť pracovat i bavit se J Nářadí, pracovní rukavice, čerstvá studánková voda v barelu, drobné občerstvení zajištěno.
 • Dobrovolná platba (tzn. kdo chce a může si to dovolit) za pracovní asistenci 200 Kč / jedno úterý. Celkem 800 Kč měsíčně. V ceně je i nákup jídla (cca jednou měsíčně, když bude nevlídné počasí na práci venku) a drobných potřeb. Platba na konci měsíce (dle reálného počtu úterků). Pouze převodem na transparentní účet spolku 2800380450/2010. Do předmětu platby uveďte prosím příjmení + měsíc, za který platíte. Na konci roku (možno i měsíčně) vám bude vystaveno potvrzení o platbě. Veškeré finance budou použity na nákup potřebného stavebního materiálu, sazenic, hnojiv, nářadí apod.
 • Cílem není placená služba, ale než se vybuduje potřebné zázemí na pozemku, tak musíme pracovat spíše "nevýdělečně". Průběžné brigády za peníze budou - výroba pesta, tinktur, krmítek, hmyzích hotelů apod. V jednání brigády přes obec a v lesním parku Vřesovice.
 • Personální, finanční a materiální provoz - Zdeněk Vilímek (dobrovolnická činnost + osobní finanční podpora zatím do 10-15.000 Kč ročně, materiál a nářadí z domu), Dana Slezáčková (spolupráce v rámci přímé práce v terénu, dobrovolné dary), starosta Vřesovic Libor Pazdera - podpora zaměstnanců obce v provozu pozemku (sekání, navážení traktorem apod.), p. Jakubíček a Navrátil z Vřesovic - pomoc s orbou a sadbou (těžká technika), Marek Gonda, František Golla, další přátelé - finanční dary na provoz. Výtěžek z benefičních akcí (koncerty) pro Farmu Sen.
 • Do 2-3 let se snad situace zlepší, bude vetší zázemí, více zkušeností a možností si přivydělávat na provoz - prodej výrobků, výpěstků a služeb - ptačí krmítka, hmyzí hotely, zeleninová pesta, bylinné tinktury, česnek, ovoce, placené brigády apod.

CO BUDEME V ROCE 2018 DĚLAT NA POZEMKU?

 • Vše, co je potřeba, abychom se posunuli o další k-rok dál. Kdybychom byli příspěvková organizace, žili z dotací, můžeme plánovat více a podrobněji. Děkuji za pochopení a toleranci. Raději pomalými, ale jistými kroky.
 • POORAT a ZASÍT TRAVNÍ SMĚS - povrchová orba, odplevelení, jarní sadba.
 • PŘÍJEZDOVÁ CESTA - zpevnit, zprůjezdnit, domlouvám s obcí.
 • ODVODŇOVACÍ KANÁL a ZÁCHYTNÉ JÍMKY - pro zachycení a čistění vody, velký úkol (možná na 2 roky), postupně - ruční, strojní úpravy, konzultace, povolení apod.
 • ZÁSOBNÍK NA VODU - již zakoupena nádrž na 1000l, připravit stojan, zabudovat, betonové patky, provázat na okap maringotky.
 • MARINGOTKA a TERASA - oprava dveří a povrchu, vnitřní uspořádání, vybudování terasy a zastřešení. Údržba komunitní zóny.
 • KADIBUDKA - návrh a základna hotovy, koupit dřevo na plášť a vyrobit svépomocí.
 • PLENÍ ČESNEKU - průběžné odplevelování a údržba.
 • ÚDRŽBA ZELENĚ - bylinky (sadba), keře, stromy (zastřihávání) - hnojení, zalévání.
 • PLOT - pokud budou prostředky a čas. Není priorita.
 • VÝSADBA STROMŮ - na podzim, ještě upřesním.

Děkuji za důvěru všem, kteří s námi i nadále sní a tvoří...

Zdenda Vilímek


Leden 2018

Do nového roku vstupujeme na vážkách, jak a co dál. Bilancujeme co se nedařilo a dařilo v předchozím roce, co je třeba připravit na nový rok. Do diskusí vstupují i rodiče "dospělých dětí s postižením" a po výměně rozdílných názorů na řízení FARMY SEN vyvstávaly od podzimu do teď tyto otázky: Založit nový spolek i s rodiči? Jak udržet provoz 2 dnů v týdnu? Jak s financemi? Proč už není plot? Proč vůbec maringotka, když se může postavit svépomocí dřevostavba? Nechat syna doma, když už má důchod nebo řešit starosti s dojížděním, farmou, náročnou prací? Je vůbec ten Zdenda do budoucna důvěryhodný, když to nedělá na plný úvazek a navíc dobrovolnicky? Proč byla ta půda na česnek tak lajdácky připravená? A proč už nejsou zařízeny brigády pro obec? A tak dále...Brada mě postupně padala jako v Jiříkově vidění. Rád diskutuji, respektuji odlišný názor a postoj, ale vola nikomu dělat nebudu :) Dobré ponaučení, které mi říkal děda. Když někomu neuděláš dobře, aspoň ti nikdo neudělá zle.

Myslím, že do budování společného SNU se vložilo nejen nadšení srdce a síla rukou. Ano, udělal jsem několik chyb z neznalosti - neodhadnutí 15 let staré (dříve však hospodářské) půdy, náročné procesy příprav, které oddalovaly další plánované kroky. 3 traktoristi např. odmítli orat v zarostlém terénu, takže přes 30 šípkových kořenů šup ze země a pak tepve orba. Mezitím 5x přeložený jeřáb (přesun maringotky) kvůli počasí a závadě na stroji. Zástupci družstva z vedlejší vesnice (na dobré slovo) třeba pro změnu nepřijeli na smluvenou jarní orbu - čekačka 1,5 měsíce. Přenášení barelů, vody, materiálů, prostě praxí se vynořovaly náročnosti, které bylo třeba zdolat. A když je člověk sice nadšený, ale přetažený a když vybraní rodiče, kteří přijdou pomoct pouze jednou, max. dvakrát za rok, začnou "chytračit", rozebírat podružnosti, otáčet zpětnou vazbu za hodnocení apod., tak to nemůže dopadnout dobře. Na to nejsem zas taková diplomatická povaha. Když pohár trpělivosti přeteče, kolektivní emoce se rozlejí, musí se jednat konstruktivně. Dal jsem si na ryzmyšlenou měsíc, nakonec z toho byly dva. Jak prosté. Komu se to nelíbí, nikoho (zvláště teoretiky) tu nadržíme násilím...Kdo nevěří, navíc nedůvěru šíří jako smrad dál, ať jde o dům dál.

Záměr je jasný, společně odsouhlasený na začátku a pak dle ročního plánu a všichni víme, že se jedná o prosociální projekt - sen - vize, která (byť zpočátku částečně) pomoci potřebným lidem s postižením bez práce a běžného společenského života. To, že to stát dlouhodobě neřeší je jedna strana mince - můžu poukazovat, teoretizovat, nadávat. Pandury, restituce, korporace, fúze, kecy ve finanční kleci jsou důležitější než pomoc bližnímu - těm, které komouši zavírali do ústavů, aby nekazili uměle učesaný dojem "normálního společenského života". Druhá strana mince je nadšenecká snaha s tím něco udělat. Proto dělám něco málo (ruce v Zemi) pro zlepšení - vy i já jsme také stát, zkrátka musíme si pomáhat. Nemám doma dítě s postižením (mám to štěstí být táta dvou zdravých dcer), ale za téměř 20ti letou praxi speciálního pedagoga jsem se setkal s rozmanitými specifiky rodinných příběhů - od dětí s tělesným postižením s rodiči na pokraji sil, přesto s úsměvem; přes asociální a suicidální sklony až k dětem s těžkým kombinovaným postižením, děti v umírání apod. Pochopil jsem díky mnoha osvíceným - až rozvíceným rodičů, že každá překážka nás posouvá kus dál. Hodit flintu do žita nebo se zapřít, vydržet tlak a najít cestu z temnoty na světlo. A že je lepší mít rád, než pravdu. Komu kdy pomohly diskuse o tom, kdo má pravdu? Takže v důsledku všech návrhů a měsíčních diskusí se v důsledku a nečekaně (po 4. letech bezva spolupráce) komunita rozdělila na dva tábory - jeden pokračuje v tom, co před lety začal a druhý tábor si hraje svoje housle na jiném písečku, protože nevěří, že to má takto smysl. Prostě život...

Srdečně děkuji ženě a blízkým - Daně Slezáčkové, Andreii Kalivodové a Jirkovi Kramárovi, Svaťce Bittmanové, Ireně Malichové, Markovi Gondovi a dalším kteří v době, kdy jsem chtěl jako zakladatel "zavřít krám", pomohli svou laskavostí, důvěrou a trpělivostí. Tím mě velmi povzbudili pokračovat. Také zde děkuji všem rodičům, kteří s námi 4. rok snili o lepším zítřku a nyní si kráčí svou cestou...Mrzí mě to, ale zřejmě nebyla jiná cesta. Respektuji každé svobodné rozhodnutí.   

Výsledek: spolek Jeskynní tep z.s. (původě občanské sdružení Jeskynní tep o.s.) se přejmenuje na FARMA SEN z.s., ve vedení bude ten, koho komunita spolku zvolí (demokratická volba statutárního zástupce), hlasovat se bude dál, nastolí se však pevnější a jasnější pravidla pro spolupráci a pojede se dál :)   

Zdeněk Vilímek

PF 2018

I když je to někdy nahnuté, nakřivo, jinak, než jsme chtěli...nezbývá, než to přijmout takové, jaké to je :)  Do nového roku přejeme vše, co si sami přejete.... 

Prosinec 2017

ZAVŘENO jak na pozemku, tak v dílně. Jsem na brigádě na stromkách v Čechách, abych mimo jiné doplatil 40.000 Kč "schodek" ve spolku. Jako statutární zástupce Jeskynní tep z.s. zodpovídám také za účetnictví a hlavní činnost spolku - tou bylo sedm let pořádání dvou mezinárodních benefičních festivalů CAVE BEAT a DIDGERIDOO V JESKYNI ve spolupráci se správou jeskyní ČR. Festivaly a činnost spolku (cca 500 dobrovolnických hodin ročně) podporovaly programy pro děti v přírodě, ranou péči dětí s postižením a také Farmu Sen (viz příspěvek níže). Bohužel bez velkých partnerů a grantů dělat kulturu a benefici v ČR je (dle mé zkušenosti) příliš těžké břemeno. A tak jsem se s přáteli rozhodl to břemeno po letech pustit. Byly to krásné i náročné chvíle. Ztráta, způsobena závislostí pouze na festivalovém vstupném, počtu lidí a počasí apod., byla vyrovnána a je třeba poučen kráčet dál....Srdečné díky týmu spolku, všem partnerům a přátelům za pomoc festivalu i farmě v této nelehké době, konkrétně vedení Správy jeskynní ČR, Lukášovi a Lucii Vídeňským, Markovi Gondovi, Františkovi Gollovi, Sylvii Bolwerk. Hlavní činností spolku bude od nového roku "pouze" provozování FARMY SEN. Zdeněk Vilímek (Jeskynní tep z.s.)

Níže pár festivalových video vzpomínek:   


Říjen - listopad 2017

Počasí nás už pomalu zahání do tepla, přesto užíváme zbytky babího léta a je třeba dokončit poslední podzimní práce - vykopávání starých kořenů, prořezávky a skladování dřeva, betonování patek na terasu kolem maringotky, příprava půdy na sadbu česneku apod. V listopadu zasazen do země česnek - díky všem pracantům, rodičům a přátelům za pomoc !  

Když je nevlídno, tak jsme v dílně DDM Kyjov (partneři projektu), kde vyrábíme např. šperkovnice, krmítka, hmyzí hotel, domácí pesta nebo tinktury. Také nakupujeme, vaříme, účtujeme, bavíme se, sdílíme, děláme vše, co chceme :)

Září 2017 

Maringotka konečně vyklizena a zabydlena, natřena podlaha, navozeno nářadí, materiál i nábytek. Sbíráme poslední mirabelky, celkem máme 110 litrů, takže uvidíme, kolik z toho bude tekutého ovoce. Začínáme připravovat bylinný záhon o velikosti cca 15m2. 

Srpen 2017 

Maringotka šťastně přistála na pozemku i patkách, sedí dobře, ještě vyklidit, vyčistit a zabydlet :) I tento krok jsme zvládli a konečně se máme kde schovat, nechat věci, nářadí apod. 

Mezitím sbíráme mirabelky do sudu na kvas, řežeme a sklízíme dřevo na hromadu, dokončujeme posezení u ohně - natíráme trámy na posezení a budujeme nové ohniště. 

Červenec 2017 

Vykopáváme náš první jarní česnek (viz fotogalerie). Jaro a léto suché, půda po dlouhé době využita k sadbě, takže hodně plevele, česnek nám vyrostl menší, ale máme radost z první sklizně. 

Připravujeme patky pod maringotku - kopeme, betonujeme, zdíme a vyrovnáváme. Naše první zednické práce na pozemku - zvládli jsme a patky jsou v rovině, čekající na osazení maringotky.   

Červen 2017 

I přesto, že akce Cave Beat nepřinesla očekávanou benefiční podporu a skončila v červených číslech (podrobnosti a vyúčtování na www.cave-beat.org), do kasičky před jeskyní návštěvníci darovali 4.008 Kč (předávací protokol - dar). Za tuto částku byly nakoupeny nářadí - hrábě, rýč, motyka, vidle, sázeče, provazy a drobné potřeby. Dále byl na rok zakoupen webhosting a doména www.farmasen.cz. Bohužel také nevyšel grant na 100.000 Kč od společnosti PARTNERS. Nyní vždy posvícení, je třeba makat dál a jít malými kroky vpřed.  

I v červnu nadále kultivujeme svěřený pozemek - kopeme, klestíme, řežeme, pálíme, okopáváme česnek a ve volných chvílích grilujeme a relaxujeme v přírodě.  

Květen 2017

27.5.2017 proběhne v Jeskyni Výpustek benefiční koncert finské legendární skupiny VARTTINA, který - pokud skončí v plusu - podpoří FARMU SEN. Akce se koná v rámci 6. ročníku Mezinárodního benefičního festivalu v jeskyních CAVE BEAT 2017, který hlavním partnerem FARMY SEN. Více zde: www.cave-beat.org

Na konci dubna jsme byli doporučeni společnosti PARTNERS jako zajímavý projekt, který podporuje sociální začleňování a pracovní příležitosti pro lidi se zdravotním postižením. Napsali jsme 4.5.2017 grant na cílovou částku 100.000 Kč. Držme si pěsti, pokud to vyjde, budeme budovat - ohrady, altán s ohništěm, koupě maringotky (na nářadí a oblečení, možno i přespání), základy (pilíře) pro vysněnou chatku (do 25 m2, na ohlášku), dále vykopeme kaskádovité nádrže na vodu s kořenovou čističkou, postavíme plot a bránu, takže práce dost :) Máme v jednání 2 partnery, kteří nás snad také finančně podpoří, když už to nevyšlo na Ministerstvu zemědělství - projekt z 11-2016 zamítnut :( Ale tak to prostě chodí, nelze vyhovět všem. My se nevzdáme :)  

Provozní novinky  !!! Máme schválenou nájemní smlouvu na pozemek !!!

Obec Vřesovice oficiálně schválila v dubnu 2017 naši nájemní smlouvu na 10 tet !!! Děkujeme všem zastupitelům obce za podporu. 1000 m2 za symbolických 100 Kč / rok. Dalších 4000 m2 jsme získali od soukromé osoby, která vlastní přilehlý pozemek a nemá kapacitu jej obdělávat. Pro naše prosociální účely budeme mít podobné podmínky jako u obce, plus budeme platit roční daň z pozemku. Také děkujeme za velkou podporu, neb můžeme hospodařit na 5000 m2, tedy na půl hektaru. Velké díky starostovi obce Vřesovice Liborovi Pazderovi za administrativní podporu.

Duben 2017

Byť je stále zima a nevlídno, při sluníčku se dá venku být, takže rozjíždíme jarní práce - prosekáváme roští, pálíme, skladujeme dřevo, kopeme díru na latrínu, oráme první malé políčko a sadíme do něj cca 1000 hlav jarního česneku. Připravujeme pozemek na orbu - vykopáváme velké kořeny, čistíme od klestí, pálíme odpadové dřeviny a listí atd. Po 15ti letech neoraná půda potřebuje odplevelit, takže budeme polo-BIO, postříkáme to, pooráme, povláčíme a zasadíme novou luční směs, která bude do pár let pastvou pro ovečky. 

Příběhy v obrazech najdete v galerii fotek :)

Leden-březen 2017

Přes zimu se schováváme zatím v teple partenrského Domečku DDM Kyjov. Máme dílnu a místo pro komunitní setkávání. Zpíváme oblíbené písně, vyrábíme ptačí krmítka, navlékáme korálky, chodíme na bowling, kreslíme, sdílíme naše příběhy a je nám spolu dobře. Učíme se respektu k odlišnosti, umět říct ANO i NE, chápat potřeby druhých a být co nejvíce v přítomném okamžiku.

Více prozradí fotky v galerii :)

Prosinec 2016

Mikulášské a vánoční setkání, společné dílny, rekapitulování, sdílení, zpívání...Také nám vyšel historicky první článek v regionálním vřesovickém plátku :) Viz fotogalerie.

Přejeme pohodové svátky vánoční v kruhu nejbližších a do nového roku ZDRAVÍ - PŔÍTOMNOST a HOJNOST :)

Listopad 2016

Začíná přituhovat a tak zalézáme do tepla našeho zázemí v DDM Kyjov - plánujeme rozvržení pozemku, diskutujeme o všelijakých variantách, navrhujeme velikost a dispozici dřevěnné chaty, vznikají první papírové návrhy.

Velikou změnou je kompletní prosekání pozemku za pomoci těžké techniky, kterou zařídili Hanka s Pepou. Tento dobrovolnický počin přispěl k téměř úplnému odkrytí pozemku - viz fotogalerie. Průběžně konzultujeme naše plány i činy se starostou Vřesovic Liborem Pazderou, který nás podporuje nejen úředně. Srdečně všem pomáhajícím děkujeme. 

Září - říjen 2016

Během babího léta začínáme s prvními brigádami a snažíme se čistit pozemek, prosekat příjezdové a příchozí cesty, konzultujeme nápady a konkrétní návrhy k pozemku - voda, elektřina, závětrná hráz, orba, hnojení apod., sdílíme naše zkušenosti a připravujeme se na tuhou zimu. Veškeré naše pozemkové počiny z tohoto období naleznete ve Fotogalerii.

A také jsme na konci října 2016 podali žádost na Ministerstvo zemědělství na podporu zaměstnanosti a kvality života osob se zdravotním postižením ve venkovských oblastech. Držíme si pěsti :) 

Srpen - září 2016

Favoritem léta 2016 se stal obecní pozemek ve Vřesovicích na okraji dědiny, s krásným výhledem do krajiny mikroregionu Podchřibí. Pozemek má cca 1000 m2 a obec nemá kapacitu jej udržovat, takže nám Libor Pazdera (starosta obce) nabízí šlechetnou nabídku začít na zelené louce s podporou obce - dostupný pronájem na rok, pomoc s vyčistěním pozemku, půjčení nářadí apod. Srdečně děkujeme, jsme nadšeni.

Fotky z pozemku zde: https://farmasen.webnode.cz/fotogalerie/

Červenec - srpen 2016

Prošli jsme několik pozemků, udělali si sondu nemovitostí, obešli starosty okolních obcí, zvážili přátelské nabídky a dali hlavy dohromady.

Duben-červen 2016

Inspirujeme se příklady dobré praxe, zkoumáme reál i virtuál, jezdíme na schůzky, ptáme se, přemýšlíme potichu i nahlas, máme z toho dobrý pocit, i když to jde při pracovních a rodinných povinnostech pomalu. Uvědomujeme si, že ostrý start může být až v září 2017. Je třeba se dobře připravit a nic neuspěchat.   

Únor 2016

Po prvních pokusech v Boršově míříme dál. Je třeba hledat lepší místo, než ve městě a volit kompromis. Přemýšlíme, co přesně chceme, co zmůžeme sami a co s dopomocí, na co máme síly a prostředky a co by z farmy mohlo být do budoucna. Jsme nažhaveni jít za touto vizí :) 

Listopad 2015

Rozhodli jsme se, že budeme hledat místo v přírodě, kde nám bude dobře a kde můžeme založit vlastní farmu. V hlavě a srdci se nám rýsuje hrubý obrys vize :)