Novinky
Sem vložte podnadpis

Září 2017 

Maringotka konečně vyklizena a zabydlena, natřena podlaha, navozeno nářadí, materiál i nábytek. Sbíráme poslední mirabelky, celkem máme 110 litrů, takže uvidíme, kolik z toho bude tekutého ovoce. Začínáme připravovat bylinný záhon o velikosti cca 15m2. 

Srpen 2017 

Maringotka šťastně přistála na pozemku i patkách, sedí dobře, ještě vyklidit, vyčistit a zabydlet :) I tento krok jsme zvládli a konečně se máme kde schovat, nechat věci, nářadí apod. 

Mezitím sbíráme mirabelky do sudu na kvas, řežeme a sklízíme dřevo na hromadu, dokončujeme posezení u ohně - natíráme trámy na posezení a budujeme nové ohniště. 

Červenec 2017 

Vykopáváme náš první jarní česnek (viz fotogalerie). Jaro a léto suché, půda po dlouhé době využita k sadbě, takže hodně plevele, česnek nám vyrostl menší, ale máme radost z první sklizně. 

Připravujeme patky pod maringotku - kopeme, betonujeme, zdíme a vyrovnáváme. Naše první zednické práce na pozemku - zvládli jsme a patky jsou v rovině, čekající na osazení maringotky.   

Červen 2017 

I přesto, že akce Cave Beat nepřinesla očekávanou benefiční podporu a skončila v červených číslech (podrobnosti a vyúčtování na www.cave-beat.org), do kasičky před jeskyní návštěvníci darovali 4.008 Kč (předávací protokol - dar). Za tuto částku byly nakoupeny nářadí - hrábě, rýč, motyka, vidle, sázeče, provazy a drobné potřeby. Dále byl na rok zakoupen webhosting a doména www.farmasen.cz. Bohužel také nevyšel grant na 100.000 Kč od společnosti PARTNERS. Nyní vždy posvícení, je třeba makat dál a jít malými kroky vpřed.  

I v červnu nadále kultivujeme svěřený pozemek - kopeme, klestíme, řežeme, pálíme, okopáváme česnek a ve volných chvílích grilujeme a relaxujeme v přírodě.  

Květen 2017

27.5.2017 proběhne v Jeskyni Výpustek benefiční koncert finské legendární skupiny VARTTINA, který - pokud skončí v plusu - podpoří FARMU SEN. Akce se koná v rámci 6. ročníku Mezinárodního benefičního festivalu v jeskyních CAVE BEAT 2017, který hlavním partnerem FARMY SEN. Více zde: www.cave-beat.org

Na konci dubna jsme byli doporučeni společnosti PARTNERS jako zajímavý projekt, který podporuje sociální začleňování a pracovní příležitosti pro lidi se zdravotním postižením. Napsali jsme 4.5.2017 grant na cílovou částku 100.000 Kč. Držme si pěsti, pokud to vyjde, budeme budovat - ohrady, altán s ohništěm, koupě maringotky (na nářadí a oblečení, možno i přespání), základy (pilíře) pro vysněnou chatku (do 25 m2, na ohlášku), dále vykopeme kaskádovité nádrže na vodu s kořenovou čističkou, postavíme plot a bránu, takže práce dost :) Máme v jednání 2 partnery, kteří nás snad také finančně podpoří, když už to nevyšlo na Ministerstvu zemědělství - projekt z 11-2016 zamítnut :( Ale tak to prostě chodí, nelze vyhovět všem. My se nevzdáme :)  

Provozní novinky  !!! Máme schválenou nájemní smlouvu na pozemek !!!

Obec Vřesovice oficiálně schválila v dubnu 2017 naši nájemní smlouvu na 10 tet !!! Děkujeme všem zastupitelům obce za podporu. 1000 m2 za symbolických 100 Kč / rok. Dalších 4000 m2 jsme získali od soukromé osoby, která vlastní přilehlý pozemek a nemá kapacitu jej obdělávat. Pro naše prosociální účely budeme mít podobné podmínky jako u obce, plus budeme platit roční daň z pozemku. Také děkujeme za velkou podporu, neb můžeme hospodařit na 5000 m2, tedy na půl hektaru. Velké díky starostovi obce Vřesovice Liborovi Pazderovi za administrativní podporu.

Duben 2017

Byť je stále zima a nevlídno, při sluníčku se dá venku být, takže rozjíždíme jarní práce - prosekáváme roští, pálíme, skladujeme dřevo, kopeme díru na latrínu, oráme první malé políčko a sadíme do něj cca 1000 hlav jarního česneku. Připravujeme pozemek na orbu - vykopáváme velké kořeny, čistíme od klestí, pálíme odpadové dřeviny a listí atd. Po 15ti letech neoraná půda potřebuje odplevelit, takže budeme polo-BIO, postříkáme to, pooráme, povláčíme a zasadíme novou luční směs, která bude do pár let pastvou pro ovečky. 

Příběhy v obrazech najdete v galerii fotek :)

Leden-březen 2017

Přes zimu se schováváme zatím v teple partenrského Domečku DDM Kyjov. Máme dílnu a místo pro komunitní setkávání. Zpíváme oblíbené písně, vyrábíme ptačí krmítka, navlékáme korálky, chodíme na bowling, kreslíme, sdílíme naše příběhy a je nám spolu dobře. Učíme se respektu k odlišnosti, umět říct ANO i NE, chápat potřeby druhých a být co nejvíce v přítomném okamžiku.

Více prozradí fotky v galerii :)

Prosinec 2016

Mikulášské a vánoční setkání, společné dílny, rekapitulování, sdílení, zpívání...Také nám vyšel historicky první článek v regionálním vřesovickém plátku :) Viz fotogalerie.

Přejeme pohodové svátky vánoční v kruhu nejbližších a do nového roku ZDRAVÍ - PŔÍTOMNOST a HOJNOST :)

Listopad 2016

Začíná přituhovat a tak zalézáme do tepla našeho zázemí v DDM Kyjov - plánujeme rozvržení pozemku, diskutujeme o všelijakých variantách, navrhujeme velikost a dispozici dřevěnné chaty, vznikají první papírové návrhy.

Velikou změnou je kompletní prosekání pozemku za pomoci těžké techniky, kterou zařídili Hanka s Pepou. Tento dobrovolnický počin přispěl k téměř úplnému odkrytí pozemku - viz fotogalerie. Průběžně konzultujeme naše plány i činy se starostou Vřesovic Liborem Pazderou, který nás podporuje nejen úředně. Srdečně všem pomáhajícím děkujeme. 

Září - říjen 2016

Během babího léta začínáme s prvními brigádami a snažíme se čistit pozemek, prosekat příjezdové a příchozí cesty, konzultujeme nápady a konkrétní návrhy k pozemku - voda, elektřina, závětrná hráz, orba, hnojení apod., sdílíme naše zkušenosti a připravujeme se na tuhou zimu. Veškeré naše pozemkové počiny z tohoto období naleznete ve Fotogalerii.

A také jsme na konci října 2016 podali žádost na Ministerstvo zemědělství na podporu zaměstnanosti a kvality života osob se zdravotním postižením ve venkovských oblastech. Držíme si pěsti :) 

Srpen - září 2016

Favoritem léta 2016 se stal obecní pozemek ve Vřesovicích na okraji dědiny, s krásným výhledem do krajiny mikroregionu Podchřibí. Pozemek má cca 1000 m2 a obec nemá kapacitu jej udržovat, takže nám Libor Pazdera (starosta obce) nabízí šlechetnou nabídku začít na zelené louce s podporou obce - dostupný pronájem na rok, pomoc s vyčistěním pozemku, půjčení nářadí apod. Srdečně děkujeme, jsme nadšeni.

Fotky z pozemku zde: https://farmasen.webnode.cz/fotogalerie/

Červenec - srpen 2016

Prošli jsme několik pozemků, udělali si sondu nemovitostí, obešli starosty okolních obcí, zvážili přátelské nabídky a dali hlavy dohromady.

Duben-červen 2016

Inspirujeme se příklady dobré praxe, zkoumáme reál i virtuál, jezdíme na schůzky, ptáme se, přemýšlíme potichu i nahlas, máme z toho dobrý pocit, i když to jde při pracovních a rodinných povinnostech pomalu. Uvědomujeme si, že ostrý start může být až v září 2017. Je třeba se dobře připravit a nic neuspěchat.   

Únor 2016

Po prvních pokusech v Boršově míříme dál. Je třeba hledat lepší místo, než ve městě a volit kompromis. Přemýšlíme, co přesně chceme, co zmůžeme sami a co s dopomocí, na co máme síly a prostředky a co by z farmy mohlo být do budoucna. Jsme nažhaveni jít za touto vizí :) 

Listopad 2015

Rozhodli jsme se, že budeme hledat místo v přírodě, kde nám bude dobře a kde můžeme založit vlastní farmu. V hlavě a srdci se nám rýsuje hrubý obrys vize :)